Dobývání vesmíru

08. 06. 2022     sekce: Akce školy     autor: Radomír Habermann     tisk: tisk článku

V pondělí se sedmáci v rámci projektového dne zabývali dobýváním vesmíru. Nejdříve si uvědomili rozdíl mezi spojkami, rozptylkami, dutým a vypuklým zrcadlem a následně modelovali konstrukci různých typů dalekohledů. Poté si na čtyřech různých typech dalekohledů uvědomovali rozdíly v jejich konstrukci, ukazovali si hlavní části jednotlivých dalekohledů a připravovali dalekohledy k pozorování. Bohužel počasí nám nepřálo a tak jsme nemohli pozorovat sluneční skvrny a protuberance v plné nádheře.

Další hodinu žáci stavěli model rakety z PET lahve. Uvědomovali si princip raketového motoru, zkoušeli vliv tvaru stabilizačních křidélek na kvalitu letu. Největší ohlas vyvolaly starty jednotlivých modelů Odpočítávání startu a radost z úspěšných letů přilákalo i děti z mateřské školy. Silný vítr byl proti vyzkoušení startu rakety na pevné palivo.

Celý den odborně vedl pan Zelený, odborný pracovník Hvězdárny Valašské Meziříčí. Patří mu naše poděkování.